Go to Top
+48 601 696 383

Atrakcje regionu

Atrakcje regionu
Atrakcje Ząbkowic Śląskich
zceZąbkowice Śl. powstały w drugiej połowie XIII w., obok starej słowiańskiej osady targowej Sadlno, znanej już w 1207 r., przez którą prowadził szlak handlowy łączący bezpośrednio Śląsk z Czechami („szlak bursztynowy”)…
Zobacz więcej
Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim
zamekPałac w Kamieńcu Ząbkowickim zbudowany został w XIX wieku na zlecenie Marianny Orańskiej – niderlandzkiej królewny i żony Albrechta Hohenzollerna. Zamek wybudowano według projektu Karlowa Friedricha Schinklowa, który zaprojektował także Pałacyk myśliwski w Antoninie i przebudowywał zamek w Kórniku.
Zobacz więcej
Twierdza w Srebrnej Górze
twierdzaTwierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763-1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej.
Zobacz więcej
Kopalnia złota w Złotym Stoku
kopalniazsNajstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach.
Zobacz więcej
Średniowieczny park techniki w Złotym Stoku
parktechnikiPodróż w czasie to coś, co od zawsze intryguje ludzi. Niby nierealne, niby niemożliwe, ale istnieje powiedzenie, że skoro o czymś śnisz, to możesz tego dokonać. Średniowieczny Park Techniki zaprasza Państwa w podróż do „wieków ciemnych” – Średniowiecza. Przenieście się do średniowiecznej osady górniczej, pełnej niesamowitych maszyn. Wszystkie urządzenia zbudowane w skali 1:1, wszystkie interaktywne.
Zobacz więcej
Park linowy w Złotym Stoku
parkilinowyUtworzony został w Złotym Stoku w roku 2006. Lokalizacja w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego obejmuje obszary leśne oraz teren dawnego kamieniołomu.
Zobacz więcej
Spływy pontonowe na Nysie Kłodzkiej w Bardzie
Przełom Nysy Kłodzkiej
splywProponujemy przepłynięcie Przełomu Bardzkiego na Nysie Kłodzkiej, jednego z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju(…)Spływ tym odcinkiem jest wyprawą pięcioma meandrami, wśród skał wysokich na kilkadziesiąt metrów, lasów schodzących do samej rzeki i między łąkami tak kolorowymi i pachnącymi że aż zapiera dech w piersi.
Zobacz więcej
Sanktuarium Maryjne w Bardzie , Wzgórze Różańcowe
bardoBogata historia Barda jest historią nie tylko miasta jako takiego – wiąże się z nią również historia całej naszej Ojczyzny, a także innych państw (Czech, Niemiec). Przeplatają się w niej losy Kościoła Powszechnego i kościołów partykularnych, a także dzieje konkretnych ludzi, którzy byli z tym miastem związani. Poniżej prezentujemy te dzieje w punktach opatrzonych datami. Więcej wiadomości o historii Barda znaleźć można m.in. w książce Kazimierza Plebanka “Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary – Bardo Śląskie”.
Zobacz więcej
Twierdza i podziemia w Kłodzku
twierdzaklodzkoKłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki.
Zobacz więcej
Podziemne miasto Osówka w Głuszycy
osowkaPodziemne Miasto Osówka- ostatnia, główna i zarazem najbardziej rozbudowana kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku. Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal…
Zobacz więcej
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
jaskinianiedzwiedziaJaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 3 km, natomiast głębokość to ok. 60 m. Trasa dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej.
Zobacz więcej
Muszkowicki Las Bukowy
Las_Muszkowicki_002Rezerwat ścisły o powierzchni 16,4 ha, oddalony 25 km od Wojsławic. Rosną tam imponujących rozmiarów buki, dęby, jesiony, jawory i świerki. Wczesną wiosną obficie kwitną kobierce śnieżycy wiosennej, śnieżyczki przebiśnieg, zawilca gajowego i pierwiosnka lekarskiego.
Zobacz więcej
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kosciol_pokoju_w_swidnicyNajwiększy w Europie drewniany budynek sakralny z 1657 r. – oddalony około 30 km od Wojsławic. Wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowano go w ciągu jednego roku z drewna, piasku, gliny i słomy. Zadziwia bogatym wystrojem barokowym.
Klasztor Księgi Henrykowskiej
w Henrykowie
Arboretum w Wojsławicach /Ogród Botaniczny
Sztolnie Walimskie w Walimiu
Zamek Książ – w Wałbrzychu

Bazylika Wambierzycka oraz Ruchoma szopka w Wambierzycach
Kaplica czaszek w Czermnej k/Kudowy
kaplicaczasekKaplica czaszek w Czermnej jest osobliwym symbolem przemijalności życia i śmierci, ciągle budzi refleksję nad ogromną kulturą religijną Ziemi Klodzkiej. Kaplica jest swoistym grobem – to miejsce początku wieczności. Chyba tak należy rozumieć przesłanie księdza Tomaszka.
Zobacz więcej
Park Narodowy Gór Stołowych
parknarodowyPark jest położony na terenie Sudetów Środkowych na południowym zachodzie ziemi kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej. Górami Stołowymi nazywana jest znajdująca się na terytorium Polski południowo-zachodnia część rozległej, piaskowcowej płyty wypełniającej Nieckę Śródsudecką, pomiędzy Karkonoszami, a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi.
Zobacz więcej
Javornik – Czechy
Skalne miasto w Teplicach – Adršpašskoteplické skály
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Kopalnia Uranu w Kletnie
Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 położona jest w najwyższej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów, kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250m chodników. Oferta obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, nocne zwiedzanie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wyprawy ekstremalne oraz imprezy integracyjne.
Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie
Wędrówka po kopalni w Nowej Rudzie rozpoczyna się od budynku muzeum, gdzie można zobaczyć eksponaty górnictwa podziemnego i poznać historię wydobywania węgla na terenach Dolnego Śląska. W nadziemnej części kompleksu są piece i wieże szybowe. Najciekawszym jednak punktem wycieczki jest licząca ok. 700 m. długości podziemna trasa i przejażdżka podziemną kolejką …
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony …
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zostało oficjalnie otwarte 1 maja 1963 roku. Placówka od ponad 40 lat gromadzi i pielęgnuje spuściznę kulturalną Ziemi Kłodzkiej, obszaru który zachwyca pod względem geograficzno-krajobrazowym, zaś jego dzieje, zawirowania polityczne, etniczne i kulturowe – czynią zeń niezwykle interesujące pole badań i zbieractwa muzealnego. Misją muzeum jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej…
Muzeum Papiernictwa
Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Wiodącym tematem wystaw stałych jest historia papieru. W salach I kondygnacji budynku głównego papierni prezentowana jest historia papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku ..
Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju ? Pstrążnej. Muzeum – Skansen powstało w 1984 r.  Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, architektury Sudetów – budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia …
Muzeum Josepha Wittiga
W maju 1997 roku nastąpiło otwarcie Domu Pamięci Josepha Wittiga. W pomieszczeniach parteru przygotowano dwie sale ekspozycyjne. W jednej z nich prezentowana jest wystawa biograficzna, w drugiej zaś na podstawie zdjęć archiwalnych odtworzono dawne wnętrze, przypominające otoczenie w jakim żył i mieszkał Joseph Wittig, nastrój i atmosferę pracy oraz wypoczynku…
Etnograficzne Muzeum Misyjne
Muzeum Misyjno – Etnograficzne prowadzone jest przez zgromadzenie misyjne “Chrystus Rex”. Klasztor znajduje się w XIX- wiecznym budynku, przebudowanym w 1927 na Dom Misyjny. Zgromadzono tu wytwory sztuki ludów Afryki, Oceanii, Ameryki Południowej, Polinezji, Zairu i Andów Peruwiańskich.
Kopalnia Uranu w Kletnie
Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 położona jest w najwyższej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów, kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych. Długość udostępnionych wyrobisk to około 250m chodników. Oferta obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, nocne zwiedzanie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wyprawy ekstremalne oraz imprezy integracyjne.
KŁODZKIE MUZEUM MINERAŁÓW
Zapraszamy do odwiedzenia jedynego w Kłodzku MUZEUM MINERAŁÓW Roberta Borzęckiego. Powstało w oparciu o jedną z największych prywatnych tego rodzaju kolekcji w Polsce.
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego
Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego mieści się w Lądku Zdroju, na rynku, w późnobarokowej kamienicy. Tu w latach 1724 ? 1742 mieszkał i miał pracownię wybitny rzeźbiarz doby baroku Michał Klahr Starszy. Galeria gromadzi eksponaty związane z historią Lądka Zdroju i organizuje wystawy poświęcone zarówno dziejom Ziemi Kłodzkiej, jak i prezentujące dorobek artystyczny twórców mieszkających w tych okolicach.
Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach
“Staroci” są tysiące, sam właściciel nie jest w stanie określić ich liczby. Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy – kuźnia, stolarnia, warsztat.
Czarna Góra
Czarna Góra to szczyt 1205 m n.p.m. w Masywie Śnieżnika widoczny niemal z całej Ziemi Kłodzkiej. Na szczyt można wjechać krzesełkową koleją linową o długości 1,3km. Na samym szczycie stoi wieża widokowa o wysokości 14 metrów, z której rozciąga się piękna panorama, widok na Kotlinę Kłodzką i otaczające pasma górskie.
Skalne Labirynty Błędne Skały
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały obejmuje swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 – 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków tworzących kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku.